Dlaczego wyginęły dinozaury

Podsumowanie zajęć warsztatowych pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?” - 17 stycznia 2015r.

W sobotni poranek, nasi młodzi studenci mieli bliższe spotkanie z geologią (nauką o czasie i zmianie w dziejach ziemi) – tak w skrócie wytłumaczyła znaczenie tej nauki Pani dr Agata Jurkowska z AGH, która prowadziła warsztaty dla 55 uczniów (tych mniejszych) + kilku tych większych.

Padło dużo pytań i na niektóre dzieci potrafiły bezbłędnie odpowiedzieć.

Ciekawe jak nam poszłoby z tymi pytaniami?

• Ile lat ma ziemia?
  • Czy miliard lat to dużo?
  • Kto i gdzie używa złotych gwoździ?
  • Kto wprowadził przemoc do naszego świata?
  • Czy Todzik to przodek Latimerii?
  • Jaka ryba tak bardzo chciała wyjść na ląd, że matka natura podarowała jej nogi?
  • Jak nazywa się żywa skamieniałość, która przetrwała 300 ml lat?
  • Czy gady byłyby w stanie przyjść do pracy na 5 rano?
  • Jaka część dinozaura jest najtrwalsza?
  • Czy w Polsce występowały dinozaury?
  • Jakie zwierzę hodowlane było pierwsze?
  • Gdyby historia świata była przedstawiona jako doba (24 godz.) to jak długo w tej historii istnieje człowiek? Podpowiedz; ok. 5 sekund, a już zdołał opanować świat.
  • I dlaczego wyginęły dinozaury?

Odpowiedzi na te pytania i zrozumienie co po kolei działo się na ziemi, nie jest już tajemnicą dla naszych młodych studentów.

Oczywiście najwięcej radości sprawiło dzieciom bawienie się w reżyserów, gdzie odtwarzali historię katastrof na ziemi i tworzenie skamieniałości.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na film ukazujący zagładę dinozaurów.

Zdjęcia i tekst dzięki uprzejmości Pani Natalii Niemiec. Dziękujemy!