Historia szkoły

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W pierwszych dniach Grywałd, podobnie jak okoliczne wioski zostały zajęte przez Niemców. Augustyn Szperlak w obawie przed represjami wyjeżdża z Grywałdu, jednak po krótkim czasie powraca, wraz z nową nauczycielką Julią Wojtan, aby podjąć na nowo trud nauczania.   Jednak nadwyrężone zdrowie powoduje ciężką chorobę, w wyniku której Augustyn Szperlak umiera w początkach lutego 1940 roku.

Po śmierci Szperlaka, w 1940 roku kierowniczką szkoły zostaje Bronisława Kaszowska, która przybywa do Grywałdu z Krościenka nad Dunajcem, w tym samym roku do Grywałdu przybywa Zofia Celewicz służbowo przeniesiona z Zakopanego i tutaj pełni swe obowiązki aż do 1970 roku. Po odejściu Bronisławy Kaszowskiej w 1945 roku, Celewicz przejmuje jej obowiązki i do końca swojej pracy pełni funkcję kierowniczki szkoły.

Kiedy 12 stycznia 1945 roku, rozpoczął się odwrót wojsk niemieckich z terenów okupowanych szkoła liczyła 203 uczniów i trzech nauczycieli – kierownik Zofia Celewicz, Maria Lotowków i Julia Sykutowska. Niestety z powodu ogromnych zasp śnieżnych i srogiej zimy praca szkoły zostaje uniemożliwiona.